Prasklá vodovodní hadička za tři hodiny vytopila téměř celý panelák
Prasklá vodovodní hadička za tři hodiny vytopila téměř celý panelák

Říjen 2019, Chomutov
Když pan Laňka, předseda SVJ v Chomutově, ráno odcházel do práce, ještě netušil, co ho ten den bude čekat. V 11 hodin mu telefonovala zděšená sousedka, která je na mateřské dovolené, že jí ze stropu kape voda. Prasklé vodovodní hadičce pod dřezem stačily pouhé tři hodiny, aby voda z ní protekla z bytu v 11. patře až do 2. patra, kde sousedka bydlí.
„Vzhledem k tomu, že domovník i já pracujeme a nejsme stále na telefonu, trvalo nám hodinu, než jsme dorazili domů, zjistili, co se stalo a stoupačku vypnuli. To už ale voda protekla i do naší kanceláře SVJ v přízemí a vytopila tak v podstatě celý panelák“, říká pan Laňka.
„Zhruba ve 14 hodin dorazil majitel bytu a bylo mu celkem do pláče, když viděl jakou spoušť způsobila voda v jeho bytě a v deseti dalších bytech pod ním“. Celková škoda na majetku SVJ byla zhruba 30 tisíc korun a na ostatních bytech přes půl milionu korun. Naštěstí byl majitel bytu pojištěný“, doplňuje pan Laňka.
Nejhorší část však majitele bytů teprve čekala. Bylo třeba uklidit zkázu, kterou voda po sobě zanechala. Celý den majitelé bytů odtahovali nábytek, vytírali a vysoušeli podlahy. Většinu se ale stejně zachránit nepodařilo. Po pár dnech se laminátové podlahy zvedly a rozjely, nábytek nabobtnal a rozklížil se. Také se většina místností musela nově vymalovat.
Na vině byla tzv. pancéřová hadička, kterou máme doma skoro všichni. I když se jim říká „pancéřové“, tak k odolnosti pancíře mají daleko. Ve skutečnosti jsou vyrobeny jen z pryže a nerezový je pouze vnější drát, kterým jsou opleteny. Tyto materiály časem zteří a hadička praskne.
„Majitel bytu si na radu instalatéra postupně nechává vyměnit veškeré hadičky v bytě za nerezové hadičky. Bohužel ne každý má stejný přístup k této problematice a nechá si vyměnit hadičky v bytě. Náklady na 1 bytovou jednotku jsou zhruba 3 500 Kč“, uzavírá pan Laňka.
Proč běžné hadičky v domácnostech praskají
Podle České asociace pojišťoven patří mezi nejčastěji evidované události tzv. vodovodní škody. A jednou z nejčastějších příčin jsou právě prasklé vodovodní hadičky. Tuto nemilou zkušenost má až 25 % českých domácností.
V domácnosti máme minimálně šest vodovodních hadiček – bateriové pod umyvadlem a dřezem, hadičku k samostojné toaletě a přívodní hadičku k pračce. Nejrozšířenějším typem hadiček v českých domácnostech jsou pryžové s drátěným opletem.
Jejich životnost je pět až deset let. Nenechte se zmást tím, že na první pohled působí neporušeně. Hadičky bývají často vystaveny vysokému tlaku vody, který může hadičku doslova roztrhnout. Nebezpečný je především styk s vlhkostí a čisticími prostředky. U hadiček pravidelně kontrolujte jejich oplet. Pokud po přejetí rukou ucítíte pichlavý drátek, ihned hadičku vyměňte.
100% bezpečné nerezové hadičky
Řešením mohou být hadičky z nerezového vlnovce MERABELL. Jsou celé vyrobeny z kvalitní chirurgické oceli, která je vůči těmto vlivům imunní. Inovativní nerezový vlnovcový materiál skvěle odolává tlaku vody a čiré PVC opláštění ji chrání před čisticími prostředky. Jejich životnost dosahuje alespoň dobu životnosti budovy. Stačí je tedy vyměnit jednou a máte vystaráno.



